Hoci sa problémy s erekciou pripisujú najmä veku, nie je to tak celkom pravda. Väčšinou za nimi stoja choroby príznačné pre pokročilejší vek. Pokles libida a impotencia je stav celkom prirodzený a trápi vysoké percento mužov po štyridsiatke.

Nemusíte sa teda obávať, že ste v tom sólo. Dôležité je, ako sa k tomu postavíte. Určite Vám nepomôže, keď sa budete častovať hanlivými pomenovaniami typu „impotent“, upadať do depresií a poddávať sa poklesu sebavedomia.

Najnovšie zistenia potvrdzujú, že v erektilnej dysfunkcii sa odráža náš životný štýl, ktorý sme viedli v mladosti a stále sme sa ho nevzdali.

Aj keď niektoré štúdie poukazujú na to, že impotencia je bežná najmä pre starších pánov a sexuálna funkcia prudko klesá po dosiahnutí päťdesiatky, treba v tom vidieť viac.

Ako ste zažali, tak budete siať

Zvykne sa hovoriť, že prvá polovica nášho života a jej prežívanie určuje, akým smerom sa bude uberať tá druhá.

V prípade, že ste žili nezdravo, zabúdali ste na pravidelnú pohybovú aktivitu, fajčíte, doprajete si alkohol viac ako príležitostne, trpíte nadváhou a denne ste vystavený vysokému stresu, asi Vás neprekvapí, že v určitom veku vypovedá Vaše telo poslušnosť.

Erektilnú dysfunkciu netreba považovať za strašiaka, skôr ide o prirodzenú reakciu tela na to, že niečo s ním nie je v poriadku. Príčinou môže byť totiž aj ochorenie srdca a upchatie ciev.

I samotná erekcia funguje na princípe privádzania väčšieho množstva krvi do penisu. Ak ale nie je s cievami niečo v poriadku, reakcia sa musí dostaviť. Nečakajte preto s návštevou lekára, pretože tak, ako sa upchal prietok krvi do pohlavného orgánu, môže sa upchať i ten vedúci do srdca.

Impotencia a vek
Súvisí impotencia s vekom? Áno aj nie.

Fyzikálne faktory tvoria u mužov nad 50 rokov až 90 % prípadov erektilnej dysfunkcie. Zvyšných 10 % vypĺňajú psychologické bloky a iné nervové problémy.

Pokiaľ pociťujete ťažkosti s dosahovaním vrcholu a udržaním pevnosti penisu iba občas (pod vplyvom stresu, nervozity alebo strachu), ideálnym riešením sú napríklad erekčné tabletky. Na trhu sú i tie bez vedľajších účinkov a plusom je aj to, že nespôsobujú závislosť.

Impotencia a štúdie

Výskumníci testovali sexuálne funkcie u viac ako 31.000 dobrovoľníkov vo veku od 53 do 90 rokov. Žiadali, aby zúčastnení ohodnotili svoje intímne zážitky z predchádzajúcich troch mesiacov.

Výskumníci brali do úvahy nielen vek, ale aj fyzickú zdatnosť, konzumáciu alkoholu či fajčenie, ktoré môžu vo výraznej miere ovplyvniť mužskú potenciu.

Štúdia preukázala, že intenzita erekcie a náchylnosti k jej dysfunkcii závisela na veku opýtaných. Mladší muži vyšli z testovanie lepšie ako starší.

Väčšina mladých mužov (74 %) hodnotila svoje sexuálne funkcie ako dobré alebo veľmi dobré. Iba 10 % mužov starších ako 80 rokov zhodnotilo svoj apetít rovnako. A len 12 % mladých mužov priznalo veľké alebo stredne závažné problémy.

No takmer štvrtina až tretina pánov starších ako 52 rokov popísala stav svojich sexuálnych funkcií ako závažný. 2 % dobrovoľníkov uviedlo, že erektilnú dysfunkciu zažili prvýkrát pred dosiahnutím veku 40. U 4 % týchto mužov to bolo medzi vekom 40 až 49.

V rozmedzí rokov 50 až 59 zaznamenalo pokles libida 26 % pánov a u 40 % to bolo vo veku medzi 60 až 69 rokov. Z uvedeného vyplýva, že vek má skutočne vplyv na náš sexuálny život, ale ide o vek podčiarknutý zlozvykmi, ktorými sme ho prešpikovali.

Testovanie jasne vypovedalo aj o tom, že muži preferujúci zdravý životný štýl a tí bez vážnejšieho chronického ochorenia mali najnižšie riziko vzniku erektilnej dysfunkcie. Najvýraznejší rozdiel bolo badať medzi mužmi vo veku 65 až 79 rokov.

Páni, ktorí sa venovali pohybovej aktivite aspoň tri hodiny týždenne, mali o 30 % nižšie riziko vypuknutia impotencie ako tí, ktorých trápila obezita, boli fajčiari, svoj voľný čas trávili zväčša pred televíziou a podobne.

Erektilná dysfunkcia trápi 250 miliónov mužov sveta, ktorí sa pasujú so stratou sebaúcty a dopadmi svojho problému na súkromný život.

Odborníci ale dúfajú, že aj táto štúdia vrhne nové svetlo do celej záležitosti a pomôže v boji proti stále nepochopenej a tabuizovanej téme.

Ak potrebujete rýchlu vzpruhu na dnešný večer, vyskúšajte jednu z najúčinnejších tabletiek.

Ohodnoťte stránku
Súvisí impotencia s vekom?

Jeden príspevok “Súvisí impotencia s vekom?

  • Potvrdzujem, že fyzická aktivita pomáha pri zachovaní sex. života. Občas siaha po prípravkoch aké slovenský trh ponúka ako Drivalan, Zerez itp, ale obyčajne nemá problém s erekciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist